Internet jest obecnie najpopularniejszym medium reklamowym o nieograniczonych możliwościach komunikacyjnych. Postępujący rozwój technologiczny wpływa na zasięg oraz prędkość łączy, umożliwiając – przy pomocy odpowiedniej automatyzacji marketingu – dotarcie do niemal każdego segmentu rynku. Zgromadzone przez system dane są przetwarzane na potrzeby kampanii, obejmując (od całkiem niedawna) zaangażowanie w opublikowane na naszej stronie video poprzez rozszerzenie Gated Video.

Marketing video – czy warto?

Zamieszczenie na stronie materiałów wideo znacznie podnosi zaangażowanie użytkowników, wydłużając ich czas aktywności na stronie. Jak wskazują wyniki raportu PWC Wideo: więcej, szybciej, lepiej. Jak cyfrowa rewolucja zmienia rynek treści wideo, odbiorcy mają tendencję do poszukiwania video niemal na każdy temat, dostrzegając w nich znacznie atrakcyjniejsze odpowiedniki artykułów. Nawyk oglądania jest w nas na tyle silny, że jesteśmy skłonni poświęcać zamieszczonym w sieci materiałom wideo nawet 2 godzinny dziennie.

Warto mieć na uwadze dostosowanie treści do urządzeń mobilnych (smartfonów i tabletów), gdyż

„treści wideo ogląda na nich 62% ankietowanych, niemal co trzeci robi to codziennie”

W grupie tej panują również specyficzne przyzwyczajenia, gdyż głównymi źródłami materiałów wideo są Youtube (75% ankietowanych) oraz media społecznościowe (40% ankietowanych). Warto uwzględnić tą informację przy zamieszczaniu treści na własne strony i wzorować się na charakterystycznych dla źródeł formatach bądź czerpać bezpośrednio z nich. Pamiętajmy, że odpowiednio przygotowane video potrafi nie tylko świetnie pokazać produkt, ale również wywołać w użytkowniku silną chęć jego nabycia.

Jeżeli jeszcze się wahasz, spójrz na tą interesującą prognozę, zawartą w podsumowaniu raportu:

„W Polsce powoli rodzi się grupa użytkowników uzależnionych od treści wideo pochodzącego z sieci. W Stanach Zjednoczonych już dziś mamy do czynienia z „Super Streamers” osobami oglądającymi ponad 30 godzin wideo w tygodniu, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują, nawet w pracy”

Gated Video – nowość w automatyzacji marketingu

Funkcja Gated Video pojawiła się wraz z aktualizacją systemu Mautic do wersji 2.1, umożliwiając osadzenie specjalnie zmodyfikowanych materiałów wideo w dowolnym miejscu strony, którą zarządzasz (warunek: włączony mechanizm śledzenia javascript). Wybrany film powinien zostać przekonwertowany do rozszerzenia .MP4, bądź wgrany z platformy Youtube/Vimeo.

W oznaczonym przez Ciebie momencie odtwarzanie video zostaje wstrzymane, a jego kontynuacja staje się możliwa dopiero po wypełnieniu formularza wyświetlającego się na ekranie. W ten sposób pozyskujesz dane użytkownika aktualnie zainteresowanego Twoją ofertą – zyskując bezpośredni kontakt do potencjalnego klienta.

Instalacja Gated Video na Twojej stronie

Aby móc zarządzać danymi zgromadzonym w procesie automatyzacji należy je najpierw prawidłowo zlokalizować. Materiały wideo są publikowane zewnętrznie (nie przez system CRM), stanowiąc integralną część kodu Twojej strony – w związku z czym nie mają dedykowanej kategorii w menu Mautica.

Po dodaniu na stronę filmu, jej treść automatycznie zaktualizuje się o biblioteki javascript jQuery i Vimeo Froogaloop, niezbędne do działania omawianej funkcji. Jeżeli masz już zainstalowany kod śledzący Mautic, osadź na swojej stronie wideo w następujący sposób:

<video width="640" height="360" data-form-id="1" data-gate-time="15">
<sourcetype="video/youtube" src="https://www.youtube.com/watch?v=QT6169rdMdk" />
</video>

Od tej pory każdy znacznik<video width="300" height="150"> rozszerzony o atrybuty data-form-id oraz gate-time, będzie traktowany w charakterze Gated Video. Poszczególne parametry należy spersonalizować pod własne oczekiwania, precyzując pożądany czas zatrzymania materiału wideo (w sekundach) oraz poprawny identyfikator formularza Mautic.

Dodawanie funkcji Gated Video jest jeszcze prostsze dzięki zastosowaniu jednej z naszych wtyczek CMS, dostosowanych – w zależności od potrzeb – dla WordPress, Joomla, Drupal, Grav czy Concrete5.

Śledzenie materiałów wideo (od wersji Mautic 2.9.1)

Protokół Mautica umożliwia również działania na filmach bez włączania funkcji bramkowania. Każdy znacznik<video width="300" height="150"> znaleziony przez javascript zawierający dane-mautic-video = “true” będzie traktowany przez Mautic javascript jako śledzone wideo. Możliwe jest śledzenie m.in.: uruchamiania, zatrzymywania czy czasu oglądania.

Gated Video – przyszłość marketing automation

Zaawansowane funkcje, oferowane przez rozszerzenie Gated Video są nieocenione w przypadku pozyskiwaniu użytkowników faktycznie zainteresowanych Twoją ofertą – a co za tym idzie kompletowaniu jeszcze skuteczniejszej listy remarketingowej. Warto mieć na uwadze narastający trend do traktowania filmów jako synonimów artykułów i zwiększyć sprzedaż przy pomocy odpowiednio przygotowanych materiałów wideo.